0895 460 560 0895 460 555 0895 951 539
0

Galaxy A51 и Galaxy A50

04/02/2020
kalin

Героят в днешното видео е Galaxy A51. Всъщност, не е само A51... А51 и предходния A50, като първият очевидно е наследник на втория. Къде обаче го подобрява, как го подобрява и с колко? За тези неща ще си говорим в това видео...

Добре... Ще Ви покажа и двата смартфона, като ще разгледам всеки от важните моменти тук. За мен естествено - важните моменти са пет - дизайн, дисплей, хардуер, камери, батерия и операционна система. Готови ли сте? Започваме...

ДИЗАЙН

Ето как изглежда Galaxy A51... Хората са казали, че вкус приятели няма, но в този конкретен случай, вероятно повечето от Вас ще се съгласят, че дизайнът на Galaxy A51 най-малкото е по-модерен от този на Galaxy A50. Не че дизайнът на Galaxy A50 е лош, просто този е още по-добър и по-модерен. Малко по-ръбат е по краищата, което е препратка към Note 10 например... Вижте и рамките около дисплея - тънки са, изглеждат добре, а рамката под дисплея направи си е много по-тънка от тази в Galaxy A50. Да, определено Galaxy A51 изглежда по-модерен...

По-модерен е и дизайна на камерите на гърба на Galaxy A51. Има общо четири камери тук, като всички те, са разположени на една плочка. Дизайн на камерите, какъвто очакваме да видим в още необявените към този момент Galaxy S20 смартфони (ако наистина се казват така)... Ами приятно изглежда... Изчистено, доколкото може да бъде с четири камери на гърба... Ок е.. За сравнение, при Galaxy A50, има три камери и са разположени вертикално. Също изглежда добре, но ако Galaxy S20 смартфоните имат такава плочка на гърба, дизайнът на камерите в A51 автоматично става по-модерен, по-актуален и по-предпочитан.. Така че - би могло да се каже, че и тук A51 е по-модерен...

Що се отнася до материалите за изработка в Galaxy A51 и Galaxy A50... В общи линии, Samsung наблягат на пластмасата... Страничните рамки са пластмасови. И гърбовете им са пластмасови. Гърбовете обаче, вече си имат ново име - “3D glasstic”. Това си е чисто нова дума - 3D glasstic.. Идва от две думи - от glass (стъкло) и plastic (пластмаса). Оттам, комбинацията от двете е “glasstic”. Представлява полирана пластмаса, обаче с гланцирана повърхност, която изглежда като стъкло. Има и градиенти, които пък създават това 3D усещане.. В крайна сметка се получава точно това 3D glasstic. Резултатът е ясен - гърбът е направен от пластмаса, усеща се като пластмаса при допир, но изглежда и приблясва като стъкло.

И докато мнозина мислят, че това е "евтино" или "бюджетно" решение, аз бих казал че има и един плюс в цялата тази работа... Имайте предвид следния много важен момент... Пластмасата се драска, а стъклото се чупи. Оттам, замислете се кое бихте предпочели, в случай че не-дай-си-боже изпуснете смартфона - да се надраска гърба или да се счупи? Аз определено бих избрал драскотините пред счупването… А за да се избегнат и драскотините - Samsung са добавили прозрачно калъфче в комплекта на Galaxy A51 (Galaxy A50 няма калъф в комплекта). Нищо особено не е това калъфче, но както вече казах - ще предпазва гърба от драскотини. И за да е пълен кефа - освен калъфа, Galaxy A51 има и предварително залепен протектор… Между другото, Galaxy A50 и това си няма... Така че, Galaxy A51 идва с калъф и протектор, което си е… ОК си е. Няма да се наложи да си ги купувате допълнително.

Добре… Това беше на тема дизайн... Бих могъл да заключа, че дизайнът на A51 е по-модерен… За финал и радост на меломаните - и двата смартфона имат 3.5 мм жак за слушалките. Това също е добре..

ДИСПЛЕЙ

Galaxy A51 има 6.5 инчов Super AMOLED Infinity-O дисплей с резолюция от 1080 х 2400 пиксела в съотношение на страните 20:9 и Gorilla Glass 3 защитно стъкло. Galaxy A50 пък, има 6.4 инчов, резолюцията е 1080 х 2340 пиксела в съотношение на страните 19.5:9 и отново Gorilla Glass 3 защитно стъкло.

Обърнете внимание, че двата смартфона са почти идентични като физически размери. Това означава, че една идея по-големият дисплей на A51 (с 0.1 инча по-голям), идва от изтъняването на рамката под дисплея. Един вид, просто е още малко по-издължен и оттам и съотношението на страните му от 19.5:9 (в A50), става на 20:9 в A51 и съответно пикселите по вертикала от 2340 стават на 2400… Дали ще усетите тази разлика при работа със смартфона? Не разбира се. Просто тази, по-тънката рамка под дисплея на А51, отново прави телефончето да изглежда по-красиво и по-модерно. Нищо повече… Но пък, ние хората сме си такива... Въпреки че не си го признаваме, често избираме именно по този критерий - красотата… И не важи само за смартфоните... Така че - да. Сещате се..

Има и още една малко по-модерна работа тук... Селфи камерата на A51 е вградена в самия дисплей - ето тук горе в средата (точно както е при Galaxy Note 10). Около самата камера има и пръстенче с бягаща светлина, която индикира когато работи лицевото разпознаване. Модерно ли е? Ами щом в Galaxy Note 10 е направено по този начин - значи е модерно... Все пак, той се води "най-доброто от Samsung за момента". При Galaxy A50 не е така - тук има съвсем стандартен и вече може би "демоде" прорез. На тема функционалност няма никакво значение дали селфи камерата ще е вградена или ще бъде в прорез... Отново - има значение за дизайна и модния тренд. A51 пак стои някак по-модерен.. Това е.

В долната част на дисплеите и на двата, са вградени сензорите за пръстови отпечатъци. И двата са оптични, палят лампите за да осветят добре и да направят 2D изображение на отпечатъците Ви, не са кой-знае-колко сигурни, нито пък от най-бързите - но работят. Ето Ви и един “лайфхак” по темата. Ако искате тези сензори да работят по-точно, по-бързо и по-добре - сложете един и същ пръст няколко пъти, но под различни ъгли (например 3 пъти). Така отключването с пръстов отпечатък, ще сработва по-добре, по-често и по-бързо. Опитайте. Аз естествено, продължавам да предпочитам лицевото разпознаване, въпреки че и то не е много сигурно, защото става въпрос за 2D лицево разпознаване. Харесва ми, защото A51 и A50 си имат Lift to Wake или Raise to Wake функцията и просто вдигам телефона от бюрото, поглеждам го и той се отключва. Никакви отпечатъци не целя, нищо не правя - вдигам от бюрото и готово. Вие сами, трябва да решите кой тип отключване е по-удобен за Вас.

Колкото до самия дисплей на Galaxy A51 - страхотен е. Цветовете са прекрасни, наситени са и има 500 нита яркост. Не е най-яркият дисплей на света, но това му стига. Добре е. Струва ми се, че цветовете на дисплея на Galaxy A51 са сякаш по-реални, отколкото при Galaxy A50. Аз лично предпочитам по-реалните цветове и при дисплеите и при снимките, но пък повечето потребители искат по-наситени цветове, така че - тук не е ясно кой дисплей ще Ви хареса повече. За мен, Galaxy A51 има по-реални цветове, а Galaxy A50 има по-наситени цветове. Вие решете за Вас, кое е по-добре...

За финал на тема дисплей, този в Galaxy A51 отново е по-модерен, заради заради 20:9 съотношението на страните и заради вградената селфи камера. До тук, А51 е по-модерен и на тема дизайн и на тема дисплей.

КАМЕРИ

Освен очевидната разлика в разположението на камера-сензорите между A51 и A50, има и още една разлика. Също очевидна. Galaxy A51 има четири камери на гърба, а Galaxy A50 има три камери. Т.е A51 има една камера в повече - в случая macro камера.

Камерите на Galaxy A51 са следните:

Този, 48MPx-овият сензор, на практика снима с 12MPx резолюция. Не е нещо ново... Знаете, използва се quad bayer технология с обединяване на 4 пискела в 1 супер пиксел, като по този начин се увеличава физическия му размер, навлиза повече светлина, използва се HDR и снимките става доста по-добри, особено при слаба осветеност. Ок. За среден клас смартфон - камерата си е ОК. Ако искате да се възползвате от пълните 48MPx, правете го само на чудесна, дневна светлина - тогава ще получите положителен резултат, защото при слаба осветеност - няма постпроцесинг и не е ОК. Преминаването към режим на снимане с 48MPx е от този бутон - трябва да превключите на 4:3H режим.

Ултраширокоъгълната, 12MPx камера вече е нещо често срещано при повечето смартфони в средния клас на пазара. Тя е готина и дава възможност за по-различни и по-ефектни снимки. И тя е ОК.

Depth сензорът участва при портретните снимки и замъгляването на фона. И тази е ОК.

Macro камерата вероятно е най-малко важната в случая - но отново - модерно е да я има, сложили са я. На практика, macro камерата фокусира на близки разстояния между 2 и 5 см и ако ще снимате нещо доста отблизо - тя ще свърши работа. Не зная колко често би могло да Ви се наложи, но както казах - модерно е и би могла да бъде полезна. В някои ситуации.. Или пък не.. Кой знае.. Със сигурност обаче, звучи яко като се каже "Galaxy A51 има четири камери на гърба".

Добре.. Да видим камерите на Galaxy A50...

Ултраширокоъгълният сензор в A50 е 8MPx, докато този в А51 е 12MPx. И двата са с 2.2 бленда и си работят добре, но на дневна светлина. Вечер - не очаквайте чудеса. Те са за през деня - да снимате забележителности. Все пак, ултраширокоъгълните снимки с А51 са с повече детайли, заради повечето мегапиксели. Така че - точка за A51.

Depth сензорът в A50 е 5MPx, а при A51 е 8MPx. Тези са за портретните снимки или както Samsung ги наричат Live Focus снимки. И тук е ясно къде е подобрението - повече мегапиксели означава повече детайли или в случая по-добро изрязване на основния обект на снимката от фона на снимката. Отново точка за A51...

A50 няма macro сензор, а A51 има macro сензор. "Да има" е повече от "да няма", така че, и тук пишем точка за A51...

Колкото до този, основния 25MPx сензор в A50.. Тук Samsung са направили някаква магия, която не ми е съвсем ясна... По подразбиране - снима с 12MPx в този режим 4:3. За да превключите към всичките 25MPx - трябва да превключите към режим 4:3H. Честно казано - не виждам някаква разлика в качеството.. Както е казал един виден наш сънародник: "Гледам няма нищо. Викам си - тука има нещо".. Дали пък и тук няма някакво обединяване на пиксели…? Не е ясно... Снимките са ОК. При Galaxy A51 нещата са далеч по-ясни - ясно е защо снимката е 12MPx, ясно е, че има технология по обединяване на пискелите, а оттам - ясно е и защо се подобряват нещата при нощните снимки - всичко е ясно..

Едно изречение и за селфи камерите. A51 има 32MPx селфи камера с 2.2 бленда. По подразбиране снима с 8MPx, като с пълните 32MPx снима вече знаете - като тапнете на 4:3H. А50 пък има 25MPx селфи камера и отново по подразбиране снима с 8MPx, а с 25 снима от 4:3H опцията. Честно казано, аз не намирам разлика в качеството, но теорията е, че предната камера на A51 има повече MPx и би трябвало да направи снимки с повече детайли.

Трудно ми е определя победител тук. Снимките сякаш са ми еднакво добри… Не съм сигурен… Ясно е, че и двата смартфона няма как да се сравняват с камерафоните от висок клас, но си снимат добре като за среден клас. Ако трябва все пак да сложа плюсче на един от двата - ще отиде при A51 най-вече заради повечето мегапиксели и съответно повечето детайли...

ХАРДУЕР

Стигам и до хардуера... Тук отново ми е най-интересно на мен...

По-старият, Galaxy A50 работи с Exynos 9610 чипсет от Samsung и се предлага във версии с 4 или 6GB RAM и съответно 64 или 128GB вградена памет. Новият, Galaxy A51 идва с Exynos 9611 чипсет и отново се предлага с 4 или 6GB RAM и 64 или 128GB памет. На тема памет и двата са прекрасно обезпечени. Любопитен момент е и, че и двата имат слот за допълнително разширяване на паметта с microSD карти, който забележете е напълно отделен от двата слота за двете SIM карти. Т.е - можете да използвате и двата смартфона с по 2 СИМ карти и 1 microSD карта едновременно. Едва ли ще Ви трябва повече памет, но имате опция. Това се води предимство.

Ок - интересното обаче е в чипсета. Да видим…

Каква е разликата между Exynos 9610 в Galaxy A50 и Exynos 9611 в Galaxy A51? На “хартия” или по официално обявените спецификации, двата чипсета са еднакви - 10nm технологичен процес, Big.LITTLE конфигурация с два клъстера с по четири процесорни ядра - малка четворка Cortex A53 ядра на 1.7GHz за леките задачи и голяма четворка Cortex A73 ядра на 2.3GHz за тежките задачи. Графичният ускорител, или това което е важно за тези, които ще играят игри, също е еднакъв - триядрен Mali G72.

Въпреки, че са еднакви обаче - има разлика в производителността. Galaxy A51 изкарва 188 000 точки в AnTuTu, а Galaxy A50 - 166 000 точки. Възможно е, в конкретни ситуации, някои от ядрата в A51 да работят на по-висока честота и оттам да идват тези около десетина процента разлика… Тук обаче, сравнението е малко да сравнявам кон с кокошка, защото A51 работи с OneUI 2.0 на базата на Android 10, докато A50 работи с OneUI 1.1 на базата на Android 9. Не е изключено, когато Galaxy A50 получи ъпдейт до One UI 2.0 на базата на Android 10 и той да изкарва повече. Знаете, че софтуерно биха могли да се направят доста магии, които да подобрят представянето… За мен лично - тук производителността е ако не еднаква, то почти еднаква… Все пак, хардуерът е еднакъв...

Може би по-съществена разлика между Exynos 9610 и 9611, е че 9611 поддържа 48MPx камера сензори. Разбираемо е, нов чипсет, нови и модерни 48MPx камера сензори - защо не.. Galaxy A51 съответно се възползва от новия чипсет и както вече знаете - има 48MPx камера. Това е.

За мен, на тема хардуер, Galaxy A50 и Galaxy A51 са еднакви. Равен резултат. Ако броя поддръжката на 48MPx сензор - то кантарът се накланя отново в полза на A51.. Но не мислете, че ще усетите някаква разлика в работата..

При батерията, резултатът също е равен. Вижте. Батерията в Galaxy A51 е 4000 mAh, зарежда се през USB Type-C порт и поддържа бързо зареждане с 15W. При Galaxy A50 същото - отново 4000 mAh, отново Type-C и отново 15W бързо зареждане.

Предвид еднаквите параметри на батериите в Galaxy A50 и Galaxy A51, еднаквите чипсети и минималната разлика в размера на дисплеите им - логично е да очакваме и еднакви резултати. Да видим...

При моите тестове, 1 час плейване на видео през WiFi в YouTube и при максимална яркост - Galaxy A51 изхарчи точно 9% батерия. Това означава около 11 часа непрекъснато плейване на видео от YouTube. В същия тест, Galaxy A50 изхарчи абсолютно същите 9%, което означава че ще издържи същите около 11 часа непрекъснато гледане на видео в тубата. Няма изненади. Резултатите са еднакви. Добрата новина е, че 11 часа в този тест и за двата смартфона си е добър резултат. Даже си е супер. Няма какво повече да се желае тук…

One UI 2.0 на базата на Android 10

Има още нещо, което отличава Galaxy A51 от Galaxy A50. A51 излиза директно с One UI 2.0 на базата на Android 10, докато A50 е с One UI 1.1 на базата на Android 9. Тук предимството на Galaxy A51 е временно - вероятно Galaxy A50 скоро да получи въпросния ъпдейт… До тогава обаче - A51 е с One UI 2 на базата на Android 10. Какво означава това?

Ами има някои нови нещица..

Оу. За малко да забравя. Въпреки, че Galaxy A51 не е с извит от двете страни дисплей - потребителите могат да се възползват от Edge Panel менюто с преки връзки и връзки към приложения, които доскоро беше достъпно само за по-високия клас смартфони на Samsung с извити дисплеи.. Вероятно привилегията също е от One UI 2.0 - да не забравяме, че A50 и A51 са почти идентични на тема хардуер, така че вероятно A50 също ще получи Edge панел с ъпдейта.. Поне има логика да го получи.. Така че, ако Ви кефи Edge панела - имате го в A51 и вярвам, че ще го имате и в A50 на по-късен етап. А може и да го няма, кой знае...

Galaxy A51 или Galaxy A50?

Да си го кажем направо... И Galaxy A50 и Galaxy A51 са си среден клас. Със сигурност, за подобни пари можете да откриете и по-производителни устройства от други производители.. Най-малкото, Xiaomi Mi 9T е на сходни пари и предлага повече... За тези от Вас обаче, които държат на бранда Samsung, на страхотните AMOLED дисплеи и искат да имат някои от тези двата, ще кажа следното...

Galaxy A51 и Galaxy A50
Безплатна доставка над 200 €
Експресна доставка за София до 4 часа
Ценова защита
До 14 дни след покупката
Реален магазин
гр. София, Околовръстен път 225
Гаранция 2 години
Удължена гаранция до 4 години
×

Избери защита за твоя продукт от Allianz

×

Удължи живота на новата си техника!

Избери „Удължена гаранция“ или „Защита“ в случай на инцидент или случайна повреда. А защо не и двете!

Ние знаем колко са важни устройствата в ежедневието ти – от смартфони и лаптопи до дребни домакински уреди и телевизори. Разработихме специална програма заедно с лидера в застраховането на техника Allianz Partners.

Предлагаме сигурност и спокойствие с нашите застрахователни продукти за удължена гаранция и защита при случайна повреда и кражба.

Какво представляват нашите застраховки?

Удължена гаранция: Получавате допълнителна защита за вашата техника след изтичане на стандартната гаранция от производителя. Покрива дефекти и повреди, настъпили след изтичане на стандартната гаранция. Може да избирате между 1 или 2 години удължаване на гаранцията.

Защита при случайна повреда: Покритие за неочаквани инциденти като изпускане, падане, удар, разливане на течности, натиск, кражба чрез взлом/грабеж или други непредвидени ситуации. Може да избирате между 1 или 2 години срок на защитата.

Предимства на нашите застраховки:

  • Спокойствие и защита – Не се притеснявайте за неочаквани разходи при повреди.
  • Бързо и лесно обезщетяване – Процесът е опростен, за да получите помощта, от която се нуждаете, в най-кратък срок.
  • Ремонт в оторизирани сервизи – Вашата техника ще бъде обслужена само в сертифицирани от марката сервизи, гарантиращи качество и надеждност.
  • Финансова сигурност – Спестявате от скъпи ремонти или подмяна на устройството.
  • Гъвкавост – Възможност за избор на застрахователен план, който най-добре отговаря на вашите нужди.

Защо да изберете защита от Citytel и Allianz Partners?

Allianz е световен лидер в застраховането с над 135 години опит и присъствие в повече от 70 държави. Ние сме синоним на надеждност, професионализъм и иновации. Нашата мисия е да осигурим спокойствие и защита на нашите клиенти, като предлагаме гъвкави и достъпни решения за всяка ситуация.

Със Citytel и Allianz получавате не само застраховка, но и партньори, които са до вас във всеки момент. Доверете се на нашия опит и репутация, за да защитите вашата техника и да се наслаждавате на нейната употреба без притеснения.

Как да се възползвате?

Добавете онлайн или посетете нашия магазин.
Свържете се с нас, за да получите повече. Нашият екип ще ви помогне да изберете най-доброто решение за вашите нужди.

Научи повече:

При повреда в рамките на допълнителната гаранция/застраховка можеш да заведеш щета на тел. 02 44 55 360, по email на [email protected] или да подадеш документи на адрес: гр. София, ул. Сребърна № 16. За повече информация, виж Общите Условия по застраховката.

×

Съгласия и декларации

С натискане на бутон "Потвърди", Вие предоставяте необходимите декларации и съгласия във връзка с присъединяването към Груповия застрахователен договор, а именно че:

  • Съгласявам да бъда присъединен към Групов застрахователен договор между АВП П&С С.А. - клон България, като Застраховател, и МИРА ТЕЛ ООД, като Застраховащ, и закупеният от мен уред да бъде застрахован;
  • Съм получил Общите условия по Застраховката, запознат съм и съм съгласен с тях;
  • Съм получил цялата необходима предварителна индивидуализираща информация за Застрахователя и стандартизиран Информационен документ за застрахователния продукт;
  • са ми поставени въпроси и са определени моите изисквания и потребности, както и ми е предоставена информация относно Застраховката в разбираема форма, за да взема информирано решение;
  • съм уведомен, че Застрахователят и застрахователният посредник не предоставят съвет относно Застраховката;
  • ако присъединяването към Груповия застрахователен договор е от разстояние (без да е налице едновременното физическо присъствие на двете страни), съм запознат и давам съгласие застрахователното покритие по Застраховката да започне от датата, посочена за Начало на Индивидуалното застрахователно покритие, преди изтичането на срока за упражняване на правото на отказ от Застраховката;
  • съм информиран от Застрахователя, че Съобщението за поверителността на личните данни е достъпно в Общите условия на Застраховката
  • ми е известно, че предоставените от мен лични данни се обработват от АВП П&С С.А. - клон България, в качеството му на администратор на лични данни, съгласно приложимото национално законодателство, запознал съм се със Съобщението за поверителността на личните данни, достъпно в Общите условия на Застраховката и във всеки негов офис, което съдържа основанията и целите за обработване на лични данни, третите лица, които имат достъп до тях, срока на съхранение, моите права и данни за контакт и съм съгласен с обработката на личните ми данни за издаване и администриране на застрахователната полица;
  • съм съгласен, че правната сила на електронния подпис и на усъвършенствания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис на лицето, правещо изявления по повод на застраховката; и че желая да бъда адресат на електронни изявления по смисъла на чл. 5 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги по повод на застраховката;
  • желая да получа своите екземпляри от документите по Застраховката (предварителна индивидуализираща информация за Застрахователя, стандартизиран Информационен документ за застрахователния продукт, Общи условия и Застрахователен сертификат на посочения от мен имейл адрес.
Изберете полетата, които да се показват. Други ще бъдат скрити. Плъзнете и пуснете, за да пренаредите реда.
  • Снимка
  • Артикулен номер
  • Цена
  • Тегло
  • Допълнителна информация
Сравни
Сравни ×
Сравни Продължи параруването
Търсене